Skóra wokół oczu jest bardzo cienka i delikatna. W tej okolicy występuje bardzo mała ilość gruczołów łojowych oraz cienka podściółka tłuszczowa. Wykazuje ona przez to dużo większą wrażliwość na szkodliwe czynniki zewnętrzne, tj.: promienie UV, dym papierosowy, zanieczyszczenia powietrza. Warto zwrócić uwagę na jej właściwą pielęgnację każdego dnia.
Spis treści
ToggleCharakterystyka skóry wokół oczu
-
- niewielka grubość – tylko około 0,5 mm,
- bardzo mała ilość gruczołów łojowych – skutkiem jest brak nawilżenia, przesuszenie,
- cienka podściółka tłuszczowa – skutkiem jest słaby system podporowy,
- słabsze krążenie krwi i limfy – skutkiem jest skłonność do obrzęków,
- słabe włókna kolagenowe i elastynowe przez ruchy powiek – skutkiem jest ciągłe ich rozciąganie,przez co zmniejsza się elastyczność skóry.
Problemy skóry w okolicy oka
1. Cienie pod oczami
o jeden z najczęstszych problemów związanych z okolicą oka. Mogą pojawić się z powodu zmęczenia, braku snu, stresu, chorób alergicznych lub genetycznych predyspozycji. Cienie pod oczami są spowodowane rozszerzeniem naczyń krwionośnych, które znajdują się pod skórą, a ich większa widoczność jest spowodowana cienką warstwę skóry wokół oczu.
2. Worki pod oczami
Pojawiają się w wyniku słabszego przepływu krwi w tej okolicy, co prowadzi do opuchnięcia i powstawania worków. Mogą pojawić się z powodu zmęczenia, braku snu, nadmiernego stosowania używek, czy genetycznych predyspozycji.
3. Zmarszczki
To linie, które pojawiają się na skórze wokół oczu w wyniku utraty kolagenu. Dodatkowym czynnikamim wpływającym na powstawanie zmarszczek są: nadmierna ekspozycja na słońce, czy nieprawidłowa pielęgnacja.
4. Sucha skóra
Daje uczucie pieczenia, swędzenia i złuszczania się skóry – mowa o skórze suchej. Może być spowodowane brakiem nawilżenia lub stosowaniem produktów, które nadmiernie przesuszają skórę, takich jak nieodpowiednie żele do mycia twarzy lub kremy pod oczy zawierające czynniki drażniące w swoim składzie np. alkohol.
5. Zmiany skórne
W okolicy oka mogą pojawić się również różne zmiany skórne, w takich przypadkach należy skonsultować się z dermatologiem, który dobierze odpowiednie leczenie.
Pielęgnacja skóry w okolicy oka
Pielęgnacja okolicy oka jest ważna nie tylko ze względu na jej wrażliwość, ale również z powodu problemów, jakie występują w tej okolicy tj.: zmarszczki, cienie pod oczami czy worki pod oczami. Dlatego też warto poświęcić trochę czasu i uwagi na właściwą pielęgnację okolicy oka. Poniżej kilka wskazówek, jak dbać o tę delikatną okolicę.
1. Używanie delikatnych produktów do demakijażu
Skóra wokół oczu jest bardzo wrażliwa i podatna na podrażnienia , dlatego warto warto zwrócić uwagę, aby używać delikatnych produktów do mycia skóry, które nie zawierają szkodliwych, drażniących substancji (np. w postaci olejku – który zawsze trzeba zmyć lub żelu czy pianki, na zakończenie). Dodatkowo zaleca się unikanie stosowania szorstkich ręczników, szczoteczek lub gąbek, ponieważ mogą one dodatkowo podrażnić skórę.
2. Nawilżenie skórę okolicy oka
Warto zwrócić uwagę na stosowanie odpowiedniej pielęgnacji. Wybierając produkty, należy zwracać uwagę na ich skład, aby były dedykowane dla okolicy oka, delikatne, nawilżające lub rozjaśniające.
Składniki godne uwagi:
-
- kwas hialuronowy,
- retinoidy,
- peptydy,
- hesperydyna,
- resweratrol,
- arginina,
- alantoina,
- ceramidy,
- witamina C, E,
- wyciąg z arniki, miłorzębu japońskiego
3. Wykonywanie pielęgnacji oka w sposób delikatny
Kremy czy serumy powinny być nakładane na okolicę oka lekkim i delikatnym ruchem. Należy unikać tarcia i rozciągania skóry, może to prowadzić do powstawania zmarszczek i utraty elastyczności. Do aplikacji zaleca się używać palców lub specjalnych aplikatorów do kremów pod oczy, które pozwalają na dokładne i delikatne ich aplikowanie.
4. Zwrócenie uwagi na codzienną dietę
i styl życia
Pielęgnacja okolicy oka to nie tylko stosowanie odpowiednich kosmetyków, ale również dbanie o zdrowy styl życia. Ważne jest, aby starać się utrzymywać zdrową dietę bogatą w witaminy i minerały, a także unikać stosowania używek. Ważne jest również zapewnienie sobie odpowiedniej ilości snu, ponieważ jego brak może prowadzić do zmęczenia i obrzęków wokół oczu. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na odpowiednie nawodnienie – ok. 1,5-2 l wody dziennie, wpłynie to pozytywnie na nawilżenie skóry.
Magister kosmetologii. Ukończyła Wyższą Szkołę Fizjoterapii we Wrocławiu. Posiada wieloletnie doświadczenie, które zdobyła, pracując w renomowanych klinikach, a także jako wykładowca w policealnej szkole. Założycielka inharmony.pl