Baza wiedzy

Co to jest peeling chemiczny i na czym polega zabieg z jego użyciem?

Peeling chemiczny to jeden z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych, który polega na usunięciu warstwy naskórka za pomocą specjalnych preparatów chemicznych. Peelingi chemiczne są stosowane w celu poprawy wyglądu skóry, redukcji zmarszczek, likwidacji przebarwień, a także świetnie sprawdzają się w leczeniu trądziku.

Są one skutecznym sposobem na poprawę wyglądu skóry, jednak ich wykonanie wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Warto pamiętać, że każda skóra jest inna i przed przystąpieniem do zabiegu peelingu chemicznego należy przeprowadzić dokładny wywiad na temat stanu zdrowia, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Po zabiegu peelingu chemicznego skóra może być zaczerwieniona i podrażniona, Pacjent może odczuwać jej suchość. W przypadku bardzo wrażliwej skóry może pojawić się również obrzęk.

Jakie efekty można uzyskać po zabiegu peelingu chemicznego na skórę?

  • poprawa wyglądu skóry – poprawiają koloryt skóry, po zabiegu skóra wygląda na zdrowszą i bardziej promienną,
  • usuwanie przebarwień – redukują ilość melaniny, co powoduje rozjaśnienie skóry,
  • redukcja trądziku – działając na skórę, usuwają nadmiar sebum, oczyszczają pory i redukując stany zapalne,
  • zwiększenie produkcji kolagenu – kolagen jest białkiem, które odpowiada za jędrność i elastyczność skóry. Pobudzają produkcję kolagenu, co powoduje poprawę jędrności skóry i redukcję zmarszczek,
  • ujednolicenie struktury skóry – usuwają one martwy naskórek, redukując drobne niedoskonałości i wygładzając powierzchnię skóry. Po zabiegu skóra jest bardziej gładka i jednolita.

Rodzaje peelingów chemicznych

Alfahydroksykwasy (AHA)

Peelingi AHA są najczęściej stosowanymi peelingami chemicznymi. Ich działanie polega na złuszczaniu warstwy naskórka za pomocą kwasów owocowych tj.: kwas glikolowy, mlekowy, jabłkowy czy cytrynowy. Peelingi AHA są stosowane głównie w celu poprawy tekstury skóry, redukcji drobnych zmarszczek. Mają działanie nawilżającem rozjaśniające, wygładzające.

Betahydroksykwasy (BHA)

Kwas salicylowy, który jest rozpuszczalny w tłuszczach i ma właściwości przeciwzapalne. Skuteczny w leczeniu trądziku, przy skórach tłustych i zanieczyszczonych. Ma działanie oczyszczające i seboregulujące.

Peelingi TCA (kwas trójchlorooctowy)

Peelingi TCA są bardziej agresywne, niż peelingi AHA i BHA. Działają głębiej i usuwają więcej warstw naskórka. Są stosowane głównie w celu redukcji zmarszczek, likwidacji przebarwień oraz w leczeniu blizn i rozstępów. Mają głównie działanie wybielające, ujednolicające koloryt skóry.

Peelingi z retinolem

Peelingi chemiczne, które zawierają w swoim składzie retinol – pochodną witaminy A. Są one stosowane w przypadku skór trądzikowych, z widocznymi zmarszczkami oraz u skór z oznakami fotostarzenia. Mają działanie oczyszczające, wygładzające, wyrównujące koloryt.

To tylko niektóre przykłady peelingów chemicznych. Różnorodność tych produktów na rynku sprawia, że możemy tworzyć indywidualne procedury zabiegowe ukierunkowane na problemy skórne pacjentów.

Sabina kosmetolog

Magister kosmetologii. Ukończyła Wyższą Szkołę Fizjoterapii we Wrocławiu. Posiada wieloletnie doświadczenie, które zdobyła, pracując w renomowanych klinikach, a także jako wykładowca w policealnej szkole. Założycielka inharmony.pl

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *